DIY: dwufazowa odżywka do włosów w 5 minut

Kosmetyki domowej roboty to strata czasu i pieniędzy? Niby racja, po co płacić za półprodukty i męczyć się z przygotowaniem, skoro gotową odżywkę do włosów możemy kupić w sklepie. Nic bardziej mylnego! Domowa produkcja kosmetyków do włosów (i nie tylko) kosztuje mniej i nie zajmuje dużo czasu.

Dowodem na to, że domowe kosmetyki to tańsza i szybsza opcja, niech będzie dwufazowa odżywka do włosów, którą przygotujemy w… 5 minut!

Oprócz jednej wolnej chwili potrzebne będzie jeszcze kilka składników, które dostaniemy bez problemu w internetowych sklepach z półproduktami lub u sprzedawców stacjonarnych. A niektóre kobiety pewnie znajdą je już w swoich kosmetyczkach.

Czego będziemy potrzebowali?

– 100 ml czystej wody różanej,
– 100 ml dowolnego oleju roślinnego (np. migdałowy, jojoba, arganowy, makadamia),
– ok. 15 kropel drożdży piwnych lub wosku pszczelego,
– buteleczka ze spryskiwaczem (pojemność: 200-250 ml).

Jak zrobić dwufazową odżywkę do włosów?

Na wstępie wspomniane zostało, że kosmetyki domowej roboty uważa się za pracochłonne. Dwufazowa odżywka do włosów z powyższego przepisu to dowód, że to nieprawda. Wcale nie potrzeba wiele czasu, aby ją przygotować. Ba! Nie trzeba nawet znać dokładnych proporcji, bo wszystkie składniki miesza się na oko.

Bazą dla dwufazowej formuły jest olej i woda różana. Te składniki miesza się ze sobą mniej więcej w takiej samej ilości (w proporcji 1:1). Do nich dodaje się na kilkanaście albo kilkadziesiąt kropel wosku lub drożdży, według uznania. Nic nie stanie się, jeśli dodamy kilka kropli więcej niż podano w przepisie. Proporcje nie mają w tym przepisie szczególnego znaczenia. Gotowe!

Przygotowując dwufazową odżywkę do włosów trzeba pamiętać, że nie bez powodu jest ona dwufazowa. Skład odżywki do włosów z tego przepisu to głównie olej i woda, które się ze sobą nie łączą. Mimo pozornego zmieszania, odżywka nigdy nie będzie miała jednolitej konsystencji. Po chwili od odstawienia olej wypłynie na wierzch i oddzieli się od wody. Dlatego przed każdym użyciem trzeba odżywkę wstrząsnąć.