Kilka słów o budowie włosa i odżywkach pielęgnacyjnych

Odżywianie włosów jest podstawową czynnością, która (oczywiście oprócz mycia) powinna być wprowadzona do codziennej pielęgnacji. To wynika nie tylko z mody, zaleceń fryzjera lub przyzwyczajeń. Konieczność stosowania odżywek do włosów wynika z budowy włosa. Przedstawiamy podstawowe informacje na temat tego, dlaczego warto nakładać odżywkę na włosy?

Jaki włos jest, widzi każdy. Jednak najwięcej interesujących informacji na jego temat znajduje się wewnątrz.

Ludzkie włókno włosa składa się z części zewnętrznej (tej, która znajduje się nad skórą) i wewnętrznej (umiejscowionej pod powierzchnią skóry). Wierzchnią warstwę włosa stanowi jego łodyga, na którą składają się trzy elementy – rdzeń, kora i otoczka włosa. Część wewnętrzna to natomiast korzeń i cebulka włosa, które (w dużym uogólnieniu) znajdują się w zagłębieniu naskórka, tzw. mieszku włosowym. Żeby poznać i zrozumieć prawidłowe zasady odżywiania włosów, trzeba o tym wiedzieć.

Żeby móc cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami, trzeba pielęgnować je rozsądnie. Ważne jest, żeby pamiętać o specyfice włosa i wiedzieć, czego potrzebuje do prawidłowego wzrostu. Po pierwsze, ważna jest ochrona i pielęgnacja łodygi włosa. Następnie należy zadbać o stan cebulek znajdujących się w skórze. A wszystko powinno być poparte odpowiednią dietą. Wróćmy jednak do pielęgnacji. Jak to zrobić?

Najlepiej zacząć od źródła, czyli cebulek. Nakładając odżywkę do włosów nie tylko dostarczamy niezbędne składniki odżywcze do każdej cebulki, ale jednocześnie możemy poprawiać ich wchłanialność. Wystarczy wykonać masaż głowy przy każdej aplikacji, aby zwiększyć mikrokrążenie skórne. Składniki odżywki do włosów będą się wtedy lepiej wchłaniały, a krem dostarczy więcej tlenu do mieszków. Warto też wyeliminować choroby skórne (np. łuszczycę lub łupież). Tutaj też przyda się odżywka do włosów, ale o sprecyzowanym działaniu.

Nie wolno również zapominać o części zewnętrznej, czyli łodydze włosa. Oprócz regularnego przycinania końcówek i ograniczania stylizacji termicznej, najistotniejsze jest odżywianie. Dobra odżywka do włosów zapewni prawidłowy poziom nawilżenia, pozwoli na domknięcie rozchylonych łusek i wyeliminuje wszystkie problemy z włosami (np. suchość, szorstkość, zmatowienie, łamliwość).