Odżywka do włosów – lepiej kupić czy zrobić samemu?

Podstawowa zasada pielęgnacji włosów brzmi: zaopatrz się w dobrą odżywkę do włosów! Niepisane zasady głoszą, że koniecznym elementem w pielęgnacji włosów jest nawilżanie i odżywianie. Nie ma zasady, która mówiłaby jednak w jaki sposób osiągnąć prawidłowy poziom wody i składników odżywczych w organizmie. Najpopularniejsze są mimo wszystko odżywki do włosów – szybkie, kompleksowe, niedrogie i proste w użyciu. Stąd musisz jedną mieć w swojej kosmetyczce! Ale jaką? Kupić odżywkę do włosów, a może wykonać ją samodzielnie?

Zwolennicy odżywek do włosów, które można kupić w sklepach i drogeriach mówią zazwyczaj o bezpieczeństwie.

Ich flagowym argumentem jest ten o testach dermatologicznych i próbach na określonej grupie badawczej. To ma zapewnić bezpieczeństwo kosmetyku, który bez obaw można wówczas nakładać na włosy. Być może odżywki do włosów domowej roboty nie są przebadane pod kątem ewentualnych skutków ubocznych, nie mniej jednak dużo lepiej znamy ich skład. Raczej nikt nie zrobi świadomie odżywki do włosów, która będzie bazowała na oleju arganowym, jeśli wie, że ten składnik go uczula. Bezpieczeństwo domowej roboty odżywek do włosów jest podobne, choć nie przeszły rygorystycznych badań i nie zostały stworzone w sterylnych warunkach.

Ostrym argumentem zwolenników kosmetyków DIY jest zawsze naturalny i bezpieczny skład. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Tworząc własną odżywkę do włosów możemy dowolnie ustalać i modyfikować jej skład. Poza tym skład odżywki do włosów domowej roboty zazwyczaj zawiera takie produkty, które są łatwo dostępne np. oleje i masła, ekstrakty roślinne, nabiał, miód, przyprawy itp. Nie użyjemy do zrobienia odżywki konserwantów lub silikonów, bo nie mamy skąd ich wziąć. Z tego względu domowe odżywki do włosów mają dużo fajniejsze, naturalniejsze składy. Za to więcej składników chemicznych, nieznanych, sztucznych i często niebezpiecznych znajdziemy w odżywkach określonych marek.

Ostatnie kryteria to jakość i cena, które zawsze idą w parze. Odżywki do włosów znanych firm są droższe, ale ma za nimi iść lepsza jakość. Odżywki DIY są dużo tańsze i teoretycznie słabsze, choć w praktyce okazuje się, że ich działanie na pewno nie jest gorsze. Siła natury jest jeszcze niedoceniania, bo mimo wszystko efekty są subiektywnym odczuciem. Nie mniej jednak co do ceny trzeba przyznać, że domowej roboty odżywka do włosów jest mocną konkurencją dla markowych produktów. Jej cena nie raz jest dziesięciokrotnie niższa, a działanie wcale nie gorsze.